ULAŞIM 24/12/2014

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin güneydoğusunda bulunan Mardin ilimizin idari sınırları itibari ile merkezinde yer alan Artuklu İlçesi,   Dağlık kesimden başlayıp Yukarı Mezopotamya havzası ile çevrilidir.

Kuzeyde Savur, Doğuda Yeşilli, Ömerli ve Nusaybin ilçeleri, Güneyde Suriye Devlet sınırı, Batıda Kızıltepe ve Mazıdağı ilçeleri ile komşudur.

 

 

KARAYOLU

Artuklu ilçesine ulaşım, ağırlıklı olarak kara yolu ile sağlanmaktadır. Yük taşımacılığında en önemli pay karayollarına aittir.

İlçe içinden yaklaşık 32 km uzunluğunda geçmekte olan tarihi İPEK YOLU dan ismini alan ve bazen Habur yolu olarak anılan E90 Duble Karayolu , Mardin’i Diyarbakır’a bağlayan yaklaşık 18 km ilçe sınırları içinde olan D950 Duble Karayolu  ilçenin çevre ile bağlantısını sağlayan en önemli yollarıdır.

Yolcu taşımacılığı günlük otobüs seferleriyle Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Diyarbakır gibi büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin hemen her yerine ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır. Plan aşamasında olan Rize–Mardin Karayolu ile ülkemizin kuzey kesimine ulaşımı zamanda kısaltacak ve yolculukta rahatlatacaktır.  Artuklu ilçesi şehirlerarası terminalinde aktif durumda seyahat işletmeciliği yapan 12 adet firma bulunmaktadır.

İlçeler arası Yolcu taşımacılığı günlük olarak Dolmuş seferleri ile yapılmaktadır. Artuklu-Yeşilli-Ömerli-Midyat, Artuklu- Kızıltepe, Artuklu-Mazıdağı, Artuklu-Nusaybin, hattını kullanan kooperatifler halinde çalışan yeterli miktarda dolmuş seyahat acenteleri  ilçenin belirli yerlerinde duraklarında hizmet vermektedir.

Büyükşehirlerin Artuklu ilçesine olan Karayolu uzaklıkları;

 

 

Büyük Kentler

Uzaklık (km)

  İstanbul

1451

Ankara

  998

İzmir

1431

Adana

  531

 

 

Mardin Artuklu İlçesinin sınırında bulunduğu devlete olan uzaklığı

 

Devlet

Uzaklık (km)

Suriye-Rojava

 65

 

          

 

 Artuklu’nun diğer ilçelere olan Karayolu uzaklığı

 

ÇEVRE YERLEŞMELER

Uzaklık (km)

  Artuklu -Yeşilli

10

  Artuklu - Ömerli

25

Artuklu - Kızıltepe

27

Artuklu - Mazıdağı

47

  Artuklu - Savur

48

Artuklu - Nusaybin

60

Artuklu -Midyat

67

Artuklu -Derik

70

Artuklu -Dargeçit

107

 

 

 

 

 

 

 

HAVAYOLU

Hava yolu ulaşımında Mardin Artuklu ilçesine yakınlığı nedeniyle diğer şehirlerden hava yolu ile 1999 yılından beri faal durumdaki 3000 mt. Pist uzunluğuna sahip Mardin Havaalanı, 2014 yılında revize edilerek eklenen apron ve genişletilen pisti ile Uluslararası Havalimanına dönüştürülmüş olup, resmi ve özel havayolu şirketlerinin uçuşları ile periyodik aralıklarla Ankara, İstanbul ve İzmir seferleri düzenlenmektedir.

Yurt dışı seferleri hazırlık aşamasında olup henüz başlamamıştır.

DEMİRYOLU

Geçmişi Osmanlı dönemine dayanan ve Almanlar tarafından yapılan Hicaz Demiryolu ile bağlantılı Demiryolu, sınır boyunda 32 km ilçe içinde 6 km lik bağlantılı olup genelde Yük taşımacılığına yönelik hizmet vermektedir. Yolcu taşımacılığı için fizibilite çalışmaları tamamlanmış proje aşamasına geçilmiştir.